×
TRK
KAYÜ Anasayfa
VPN HİZMETİ
Vpn Hizmeti

VPN Hizmeti

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network'un (Sanal Özel Ağ'ın) kısaltmasıdır. VPN ile Internet erişimli ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum ve kurum kaynaklarına erişimleri sağlanmaktadır. Kullanıcı ve kurum arasında kurulan VPN bağlantısı üzerindeki haberleşme şifrelenerek haberleşmenin üçüncü kişiler tarafından dinlemesi engellenir. Aynı zamanda haberleşme içeriğinin bütünlüğü (haberleşme içeriğinin değiştirilmemesi) sağlanır.

VPN Hizmeti ile Neler Yapılabilir?

Kullanıcılar VPN sistemine bağlandıklarında kurum içinden sanal bir IP adresi alırlar. Bu sayede kurum dışına yasaklı olan lisanslama hizmetleri gibi servislerden faydalabilirler ve(ya) kurum içindeki bilgisayarlarına dosya paylaşımı veya uzak masaüstü seviyelerinde erişebilirler.


VPN Hizmeti Sınırları Nelerdir?

VPN hizmeti eş zamanlı olarak 1000 kullancıya hizmet vermektedir ve kullanıcılar VPN hizmetine eş zamanlı olarak en fazla 1 bağlantı yapabilirler. Servise bağlı oldukları süre içinde kullanıcıların internet trafiği Kayseri ünversitesi üzerinden geçmektedir. Bu nedenle bağlantı süresince "Kayseri Üniversitesi Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları" geçerlidir. 


VPN BAĞLANTI KURULUM KILAVUZU


Kayseri Üniversitesi Bilişim Hizmetlerinden faydalanması için VPN (Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ adı verilen sistemi kullanarak elektronik kütüphane başta olmak üzere farklı bilişim hizmetlerini personelimiz ve öğrencilerimizin hizmetine sunmak amacıyla devreye aldığımız bir servistir. Kayseri Üniversitesi VPN Portal hizmetinden faydalanmak için kurum e-postanız ve şifrenizin olması yeterlidir. VPN Hizmetinden faydalanmak için yapılması gereken işlem adımları aşağıdaki görsellerle açıklanmaktadır.